Dersim Kerbaladır / Dersim Insanlığın Kanayan Yarasıdır!

AKP Dersim yarasını kullanarak siyaseten istismar etmekte ve konuşmanın otesinde somut hiçbir adım atmamaktadır. Bu konuşmalardan birinide, Basbakan Davutoğlu 8Kasım ́da Hacı Bektaş ́ta yaptı. Başbakan Davutoğlu “Dersim Kerbela ́dır diyerek yapmış oldugu konuşmanın ardından yazılı bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Dersim halkına kin ve nefret kusarak, hakaret etti.

Bahçeli Dersim kasabı Alpdoğan ́dan daha saldırgan bir dil kullanarak Dersim tertelesi ́nde öldürülenlere „alcak“, haksız ve hukuksuz bir sekilde idam edilen Dersim şeyitlerine „terörist“ diyebilecek kadar zıvanadan çıktı. Açıklamasının devamında Dersim ́de yapılan büyük kıyıma haklılık kazandırmak için her soykırımcının yalanı olan „isyan“ tezine sığındı.

„Dersim Kerbela ́dır denilince Bahçeli içindeki irkçı refleksi dillendirerek Alevilere kin ve nefret kusmaktadır.

Seyit Rıza darağacına giderken “Kerbela Evladıyız“ diye haykırmıştı. Halvoriye köylüleri öldürülmeye götürülürken çocuklar ağlayarak su isterler ancak köyün önde gelenleri „bu Yezit soyu, bizi tıpkı Kerbela ́da olduğu gibi katledecek, bırakmayın çocuklar su içsinler, biz de Hz. Hüseyin gibi susuz ölelim diyerek çocuklara su içtirmezler. Katliamların yapıldığı her yerde Dersim halkı kendisini Kerbela ile özdeşleştirmiştir. Evet Dersim çağımızın Kerbelasıdır ve Çaldıran ́ın devamıdır.

Bahçeli ́de insan halklarına saygı yoktur, öldürülmüş insanların ruhuna saygı yoktur. Bahçeli yalnızca soykırımı inkar eden biri değil, ama aynı zamanda yapılan soykırımı açıkça savunmaktadır. Insanlığa karşı işlenen suçların savunuculuğunu yapan Bahçeli hakkında dava açacağız, hak ettiği cezayı alması için mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bahçeli zihniyeti Dersim 38 ́de kıyım yapan zihniyettir, karanlıklardan, bilgisizlikten, kin ve nefretten beslenmektedir. Tek tip insan yaratmak zihniyeti ile yapılan politikanın Türkiye ́ye barış ve huzur getirmediği, getiremeyeceği aleni. Türkiye ́nin kin ve nefrete değil, kardeşliğe, karanlığa değil, aydınlığa, inkara değil, tarih ile yüzleşmeye ve hatalarından öğrenmeye ihtiyacı vardır. Dünyada kendi tarihleri ile yüzleşmiş, katliamcılarını yargılamış, mağdurlardan özür dilemişülkeler, barışiçinde kardeşçe yaşamakta ve modern dünyadaki yerini almaktadırlar.

Dersim 1937-38 SözlüTarih Projesi çerçevesinde 350 tanık ile uluslararası standartlarda mülakatlar yapıldı. Bu tanıklardan ikisi 1938 ́de TSK ́da askerlik yapmışkişilerdir. Biliyoruz Bahçeli ́nin kulakları, ölülerin altında kurtulmuş çocukların anlatımlarına kapalıdır, Dersim ́de kapalı olacaktır. Türkiye ́nin karanlık geçmişinin aydınlatılması için bir mum ışığı olması umuduyla iki tanık asker ile yapılan mülakatların kısaltılmış halini paylaşıyoruz.

10.11.2014

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)
Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir